header
Aktualności
PDF Drukuj
środa, 29 kwietnia 2020 11:21

 

Zbawienny seler

Bez selera nie obejdzie się żadna dieta odchudzająca, ani oczyszczająca

Korzeń selera dodaje smaku zupie i może zastąpić sól.

Seler naciowy świetnie sprawdza się jako składnik różnego rodzaju sałatek.

Wszystkie warzywa mają mało kalorii, lecz seler wiedzie tu prym.

Napar z nasion selera obniża ciśnienie tętnicze i koi system nerwowy. W celach terapeutycznych stosujemy tylko nasiona kupione w sklepach ze zdrową żywnością.

Miąższ selera ma tendencję do sinienia, dlatego przyrządzając surówkę, najpierw kroimy warzywo na części, a dopiero później obieramy, dokładnie myjemy i kropimy sokiem 
z cytryny.

 

Z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia

Teresa Urban

 

 
PDF Drukuj
poniedziałek, 27 kwietnia 2020 16:51

CYTATY

„Przychylam się do opinii, że są dwa dni, którymi nie należy się przejmować. To wczoraj i dziś”

Maria Czubaszek


„Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać”

Maria Czubaszek

„W życiu kobiety jest taka chwila, kiedy musi określić ile ma lat i tego się trzymać”

Maria Czubaszek

„ Facet jak jest nieszczęśliwy, to szuka kolegów. Jak jest szczęśliwy, to szuka go żona”

Maria Czubaszek

 
PDF Drukuj
piątek, 17 kwietnia 2020 19:52

Sekwencja na dziś:

„To nie z wiekiem stajemy się dziećmi. Wiek po prostu pokazuje , jakimi dziećmi pozostaliśmy”

Johann Wolfgang von Goethe

 
PDF Drukuj
czwartek, 16 kwietnia 2020 14:03

 

„Ludzie, których kochamy zostają na zawsze, bo zostawili ślady w naszych sercach”

Z ogromnym bólem i żalem informujemy, że w drugi Dzień Świąt Wielkanocnych 13 kwietnia 2020 r. odeszła od nas na zawsze nasza Koleżanka Miecia Kuźniarska – liderka grupy sekcji piosenki biesiadnej „Radość” przy UTWiON w Elblągu, wspaniały człowiek, koleżeńska i odpowiedzialna.

Miecia cieszyła się życiem. Lubiła śpiewać, tańczyć, zwiedzać świat. Kochała ludzi, a oni odwzajemniali to uczucie. Od wielu lat, jako słuchaczka UTWiON działała aktywnie w uniwersyteckim wolontariacie, zawsze można było na nią liczyć.

Będzie nam jej bardzo brakowało.

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, a jednak są i Miecia właśnie do takich należała.

Pozostanie w naszej pamięci i sercach.

Żegnamy Cię Mieciu.

Łącząc się w żałobie i smutku z Rodziną i bliskimi Ś.P. Mieci Kuźniarskiej składamy kondolencje i wyrazy współczucia.

Zarząd, słuchacze i pracownicy UTWiON

 

 
PDF Drukuj
wtorek, 14 kwietnia 2020 14:05

 

Elbląg,Wielkanoc 2020 r.

Drogie Studentki i Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jak co roku przeżywamy najważniejsze wydarzenia naszej wiary – Święta Zmartwychwstania Pańskiego. W obliczu epidemii nabierają one niezwykłej wymowy. Świętować je będziemy jak nigdy dotąd w ogołoceniu i prawdzie o ludzkiej egzystencji. Przechodzimy wszyscy bez wyjątku czas zadumy i refleksji – zarówno wierzący i niewierzący. Każdy z nas bierze udział w osobistych rekolekcjach domowych. Uświadamiamy sobie bardziej niż zwykle wartość i sens ludzkiego życia. Święta Wielkanocne przypominają nam prawdę o tym, kim jest człowiek. Prawdziwą wartość naszej godności możemy odczytać w relacji do Boga Stworzyciela, naszego Ojca. Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jego Syna Jezusa Chrystusa wyrażają najpełniej prawdę o Jego bezgranicznej Miłości do człowieka. Pan Bóg jest Bogiem wiernym, jest obecny w każdym czasie a szczególnie w naszych cierpieniach, niepewności, lękach, tak jak ukazał nam w ziemskim życiu Jezusa Chrystusa. Jest z nami, aby leczyć, pocieszać, umacniać i dawać nadzieję. Cieszymy się z wiosny, z odradzającej się przyrody. W tajemnicy Wielkanocy chrześcijanie odkrywają prawdziwą wiosnę: życie jest silniejsze niż zło i śmierć. Dzięki zmartwychwstaniu odkrywamy nowe siły życiowe w naszym ciele i duszy. Wyzwalamy się od tego wszystkiego, co nie pozwala nam żyć. Zwracamy się ku Dawcy Życia, ku Zmartwychwstałemu. Życzę wszystkim mocnej nadziei, aby Pan Bóg obecny w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym był dla nas Bogiem Żywym. Niech doświadczenie Jego Miłości, dane w Śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, budzi wiarę i rodzi nadzieję, że w Nim jest wszystko, czego szukamy i za czym tęsknimy. Życzę radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

 

Ks. Zbigniew Kulesz

 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 12 kwietnia 2020 r.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY

Przed wielkanocnym śniadaniem, pozostając w duchowej łączności z rodziną i bliskimi, można odmówić poniższą modlitwę, zamiast zwykłej «przed jedzeniem», dla podkreślenia uroczystego charakteru posiłku.Osoba prowadząca rozpoczyna modlitwę i wszyscy żegnają się znakiem krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Modlitwę można poprzedzić odczytaniem Ewangelii o zmartwychwstaniu: Ewangelia Mateusza 28, 1-10 lub Jana 20, 1-9

Następnie przygotowuje obecnych i wypowiada modlitwę:

Nasz Pan, Jezus Chrystus, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia, abyśmy żyli Bożym życiem i uczestniczyli w wielkiej radości, której źródłem jest Jego zwycięstwo. Dla podkreślenia wielkości tej niedzieli, która jest uroczystością nad uroczystościami, chcemy spożyć świąteczne śniadanie. Prośmy, aby sam Pan pobłogosławił nasze pokarmy, aby oddalił od nas widmo epidemii i napełnił nasze serca radością.

 

Módlmy się:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, a w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu z apostołami, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność z nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, i spraw, abyśmy potrafili dzielić się z innymi wielkanocną radością, a kiedyś weszli na wieczną ucztę w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

W. Amen.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 40

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Franciszka, Kwiryna, Dacjana
Jutro złóż życzenia dla : Bonifacego, Walerii, Dobromira

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY