header
Aktualności
PDF Drukuj
wtorek, 14 kwietnia 2020 14:05

 

Elbląg,Wielkanoc 2020 r.

Drogie Studentki i Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jak co roku przeżywamy najważniejsze wydarzenia naszej wiary – Święta Zmartwychwstania Pańskiego. W obliczu epidemii nabierają one niezwykłej wymowy. Świętować je będziemy jak nigdy dotąd w ogołoceniu i prawdzie o ludzkiej egzystencji. Przechodzimy wszyscy bez wyjątku czas zadumy i refleksji – zarówno wierzący i niewierzący. Każdy z nas bierze udział w osobistych rekolekcjach domowych. Uświadamiamy sobie bardziej niż zwykle wartość i sens ludzkiego życia. Święta Wielkanocne przypominają nam prawdę o tym, kim jest człowiek. Prawdziwą wartość naszej godności możemy odczytać w relacji do Boga Stworzyciela, naszego Ojca. Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jego Syna Jezusa Chrystusa wyrażają najpełniej prawdę o Jego bezgranicznej Miłości do człowieka. Pan Bóg jest Bogiem wiernym, jest obecny w każdym czasie a szczególnie w naszych cierpieniach, niepewności, lękach, tak jak ukazał nam w ziemskim życiu Jezusa Chrystusa. Jest z nami, aby leczyć, pocieszać, umacniać i dawać nadzieję. Cieszymy się z wiosny, z odradzającej się przyrody. W tajemnicy Wielkanocy chrześcijanie odkrywają prawdziwą wiosnę: życie jest silniejsze niż zło i śmierć. Dzięki zmartwychwstaniu odkrywamy nowe siły życiowe w naszym ciele i duszy. Wyzwalamy się od tego wszystkiego, co nie pozwala nam żyć. Zwracamy się ku Dawcy Życia, ku Zmartwychwstałemu. Życzę wszystkim mocnej nadziei, aby Pan Bóg obecny w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym był dla nas Bogiem Żywym. Niech doświadczenie Jego Miłości, dane w Śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, budzi wiarę i rodzi nadzieję, że w Nim jest wszystko, czego szukamy i za czym tęsknimy. Życzę radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

 

Ks. Zbigniew Kulesz

 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 12 kwietnia 2020 r.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY

Przed wielkanocnym śniadaniem, pozostając w duchowej łączności z rodziną i bliskimi, można odmówić poniższą modlitwę, zamiast zwykłej «przed jedzeniem», dla podkreślenia uroczystego charakteru posiłku.Osoba prowadząca rozpoczyna modlitwę i wszyscy żegnają się znakiem krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Modlitwę można poprzedzić odczytaniem Ewangelii o zmartwychwstaniu: Ewangelia Mateusza 28, 1-10 lub Jana 20, 1-9

Następnie przygotowuje obecnych i wypowiada modlitwę:

Nasz Pan, Jezus Chrystus, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia, abyśmy żyli Bożym życiem i uczestniczyli w wielkiej radości, której źródłem jest Jego zwycięstwo. Dla podkreślenia wielkości tej niedzieli, która jest uroczystością nad uroczystościami, chcemy spożyć świąteczne śniadanie. Prośmy, aby sam Pan pobłogosławił nasze pokarmy, aby oddalił od nas widmo epidemii i napełnił nasze serca radością.

 

Módlmy się:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, a w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu z apostołami, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność z nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, i spraw, abyśmy potrafili dzielić się z innymi wielkanocną radością, a kiedyś weszli na wieczną ucztę w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

W. Amen.

 

 
PDF Drukuj
czwartek, 09 kwietnia 2020 14:06

 

Drodzy Słuchacze!!!

Z okazji nadchodzącej Wielkanocy pragnę życzyć Państwu, aby wiosenna atmosfera, wiara i miłość nigdy Was nie opuszczały.

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Życzę Wam, Drodzy Słuchacze, abyście Święta Wielkanocne
spędzili  w zdrowiu i pogodnej życzliwej atmosferze.
Niech ten czas da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

W imieniu Zarządu

i Samorządu Słuchaczy

Iwona Orężak

 

 
PDF Drukuj
czwartek, 09 kwietnia 2020 14:03

 

Świąteczne propozycje kulinarne szefa Telewizji Elbląskiej Juliusza Marka i jego żony Kamili


Świąteczna sałatka śledziowa

Składniki:

Ugotowane ziemniaki, śledź solony, czerwona cebula, ogórek świeży, jajka na twardo, majonez, orzechy włoskie.

Śledzie opłukać, ale nie moczyć za bardzo, bo do sałatki nie dajemy żadnych przypraw. Składniki kroimy w kostkę i układamy w miseczce warstwami, w kolejności jak wyżej. Ostatnią warstwę przykrywamy warstwą majonezu, a na niej układamy kawałki (połówki lub ćwiartki) orzechów. Możemy od razu podawać. Smacznego!

Gruszki zapiekane z szynką i serem

Składniki:

4 gruszki konferencje, 100 g sera z pleśnią, 8 płatów szynki parmeńskiej

Dojrzałe, ale niezbyt miękkie gruszki obieramy i kroimy wzdłuż, a następnie łyżeczką wydłubujemy gniazda. W zagłębienie wkładamy kawałek sera pleśniowego i zawijamy dwoma płatami szynki, spinając wykałaczką. Pieczemy w piekarniku 160 st. C około 15 minut. Smacznego!

 

 
PDF Drukuj
czwartek, 09 kwietnia 2020 13:55

Trochę złotych myśli na ten trudny czas:

„To co w kobiecie pociąga, rzadko nas do niej przywiązuje”.

„Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”.

„Wszyscy ludzie wydają się nam śmieszni, z wyjątkiem nas samych”.

Pozdrawiam Was wszystkich ciepło i świątecznie.

Życzę zdrowia i cierpliwości.

Niedługo się spotkamy !!!

Teresa Urban

 
PDF Drukuj
wtorek, 07 kwietnia 2020 14:22

Ksiądz Grzegorz Wąsowski opowiada: Prezentujemy sztukę - Zapomniane symbole czasu Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Przedmowa: Zbliża się Wielkanoc. Wiele wieków chrześcijaństwa pozostawiło po sobie dzieła sztuki, posługujące się swoistym kodem, czyli treściami głębszymi niż obraz. Dwa takie przekazy, zapomniane już w tradycji świętowania pragnę niniejszym przypomnieć.

Presentatio Christi Scena przedstawia złożenie do grobu Chrystusa, motyw tegoż przedstawienia zaczerpnięty jest z kart Ewangelii. Tradycyjnie świadkami wydarzenia jest Maria umieszczana z lewej strony oraz św. Jan Apostoł z prawej strony, czasem całujący dłoń Jezusa. U stóp zmarłego klęczy Maria Magdalena. Ciało Chrystusa podtrzymywane jest przez Nikodema i właściciela grobu Józefa z Arymatei. Bezwładne ciało podtrzymywane jest tak, by osoba oglądająca obraz mogła zobaczyć je en face. Ta poza zwłok miała mistyczne przesłanie, które można zawrzeć w krótkim stwierdzeniu – prezentujemy ci umęczone ciało Zbawiciela. Jest to jednocześnie gorzki wyrzut: Zobaczcie, coście mu zrobili. Motyw presentatio Christi był niezwykle popularny w ołtarzach i malowidłach o tematyce pasyjnej. Warto przyjrzeć się ołtarzom poprotestanckim. Ten wątek przetrwał reformację, co więcej chętnie wykorzystywano go w głębokim przeżywaniu Wielkiego Tygodnia. Proponuję arcydzieło do obejrzenia: Rogier van der Weyden - Złożenie do grobu.

Noli me tangere. Tematyka została zaczerpnięta z Ewangelii św. Jana (J 20,14-18) gdzie opisane zostało spotkanie Marii Magdaleny z Chrystusem przed otwartym grobem. Początkowo Maria wzięła Jezusa za ogrodnika, lecz później rozpoznała w nim Zmartwychwstałego, wypowiadając z zachwytem Rabbuni (mistrzu kochany) Gdy chciała go dotknąć, on przemówił do niej słowami Noli me tangere (Nie dotykaj mnie lub Nie zatrzymuj mnie). Tradycyjny sposób przedstawienia sceny rozgrywał się w pobliżu grobu, lub na drodze o poranku. W scenie widzimy spotkanie Chrystusa z Marią Magdaleną. Kobieta pada na kolana w hołdzie uwielbienia. Jezusa okrywa biały całun, w którym został pochowany. Tego typu scena dzieliła spotkanie świata Bożego i ludzkiego. Oba światy spotkają się po wstąpieniu Jezusa do Ojca, które jeszcze ma nastąpić. W ręku Jezusa artyści umieszczali motykę, co miało nawiązywać do słów Jana, iż Maria nie poznała swego Pana, bo wzięła go za ogrodnika. Gest Magdaleny, jej pełen miłości wzrok skierowany na Jezusa, daje wrażenie intymności sceny wyrażonej w bliskości dwóch osób i radości ze spotkania. Nawiązuje ona do dialogu z biblijnej księgi Pieśni nad pieśniami : Szukałam tego, którego kocha me serce. Temu z mistycznego punktu widzenia miały służyć obrazy Noli me tangere. Spotykamy Chrystusa żywego, świat Boży spotyka się z ludzkim. Nadal są niezależne lecz sobie bliskie. Rozumiano ten fakt wiary od początku chrześcijaństwa. Istotą chrześcijaństwa jest spotkanie z Chrystusem żywym, świat Boski spotyka się ze światem ludzkim. Pierwsza przeżyła takowe Maria Magdalena. Proponuję obejrzeć arcydzieło: Fra Angelico - Noli me tangere.

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 12 z 48

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Anzelma, Feliksa, Bartosza
Jutro złóż życzenia dla : Łukasza, Kai, Eugenii

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY