header
Aktualności
PDF Drukuj
wtorek, 24 marca 2020 14:29

 

FUCZKI BIESZCZADZKIE – placuszki z kiszonej kapusty

 

Nastał czas , kiedy całe dnie musimy spędzać w domu. Możemy ten  czas wykorzystać nie tylko siedząc przed telewizorem, lub książce.  Zróbmy sobie kulinarną wędrówkę  w Bieszczady. Sporo jest w nich wpływów Łemków i Bojków, dwóch grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady. Łemkowie żyli skromnie i taka też jest ich kuchnia – niezwykle prosta i bardzo często postna, jadało się płody z ogródka oraz okolicznych pól i lasów, a mięso trafiało na stoły tylko podczas większych świąt.
Jedną z potraw łemkowskich są fuczki, które smaży się jak placki ziemniaczane, ale robi z kiszonej kapusty.

 


Składniki:

0,5 kg kapusty kiszonej

1 średnia cebula

 

Ciasto naleśnikowe:

3 szklanki mleka,

mąka,

2 jajka,

kminek mielony do smaku (nie za dużo)

pieprz mielony,

czosnek niedźwiedzi, ale niekoniecznie

Kapustę kiszoną odcisnąć, jak najmocniej z soku, posiekać drobno. Dodać posiekaną drobno cebulę.

Z podanych wyżej składników przygotować ciasto, tak jak na naleśniki. Ciasto połączyć z kapustą  i gotowe. Jeżeli będzie za gęste, dolewamy mleko. Smażymy, tak jak placki ziemniaczane.

Potrawa szybka w przygotowaniu. Doskonała jako danie główne, ale również jako dodatek do mięs.

Smacznego życzy

Dorotka

 

 
PDF Drukuj
wtorek, 24 marca 2020 14:00

 

KOCHANI

Znaleźliśmy się w przymusowej sytuacji – nie kontaktowania się ze sobą – czy jest to epidemia, pandemia czy po prostu kolejny zmutowany gen wirusa grypy – trudno powiedzieć. Moim zdaniem przy obecnych proporcjach zachorowań i zarażeń koronawirusem – nie powinniśmy mówić o pandemii. Tylko na grypę w Polsce zmarło już ok. 500 osób, na koronowirusa zaś jak podają media na dzień 24 marca 2020 r. 9 osób – i to należałoby dokładnie przeanalizować stan zdrowotny zaistniałych przypadków.

Co nie znaczy, że nie należy się stosować się do zalecanych obostrzeń, bo ostrożności nigdy za dużo. Higiena rąk, odkażanie klamek, unikanie zbiorowisk to myślę nic trudnego do zrealizowania.

Najgorsze jest to, że póki co nie możemy się spotykać, wspólnie pójść na kawę czy w grupie usiąść przy sztalugach.

Spróbujmy jednak znaleźć te dobre strony obecnej sytuacji: Pomyśl, że teraz właśnie masz czas by poeksperymentować kulinarnie, przeczytać ulubioną książkę lub obejrzeć swój ulubiony serial sprzed lat, np. „Noce i dnie”.

Osoby, które brały udział w lektoratach języka angielskiego i hiszpańskiego poćwiczą z pewnością naukę tych języków i po uruchomieniu zajęć pochwalą się zapamiętaną wiedzą. Panie, które uczęszczały na zajęcia gimnastyczne oraz taneczne – myślę, że kontynuują ćwiczenia, aby nie wypaść z formy – tyle, że na dywanie w swoim mieszkaniu.

Wierzę, że zaistniała sytuacja zmieni się na lepsze, a my znów spotkamy się na zajęciach naszego Uniwersytetu.

By umilić Wam czas będziemy umieszczać na stronie różne ciekawostki. Może czymś Was zaintrygujemy? Może z czegoś skorzystacie? Może podzielicie się i Wy z nami czymś ciekawym, zaskakującym (czekamy na Wasze propozycje – adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).Pozdrawiam Was serdecznie
Trzymajcie się zdrowo i pogodnie
Iwona Orężak

 
PDF Drukuj
wtorek, 24 marca 2020 13:27

WAŻNE INFORMACJE

Drodzy słuchacze informujemy, że osoby starsze – samotne, które potrzebują pomocy przy robieniu zakupów mogą zwrócić się do Centrum Wolontariatu (600 384 240). Prosimy jednak o kontakt z Centrum Wolontariatu w szczególnych przypadkach.

Osoby starsze, które wróciły z zagranicy i są na liście Sanepidu (zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia odbywają kwarantannę) mogą o swoich potrzebach, np. zrobienia zakupów, wyprowadzenia psa poinformować telefonicznie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (55 625 61 09 lub 55 625 61 79).

Lista osób odbywających kwarantannę jest przekazywana przez Sanepid organom Policji. Przedstawiciele Policji bezpośrednio kontrolują odbywających kwarantannę udzielając im wsparcia oraz reagują na ewentualną potrzebę pomocy w bieżących sprawach.

Osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego, które chciałyby porozmawiać o zaistniałej sytuacji mogą dzwonić codziennie pod numer 730 822 320 do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w godz. 9:00-21:00.

Informujemy także, że zajęcia wykładowe UTWiON oraz w sekcjach zainteresowań są chwilowo zawieszone do końca kwietnia 2020 roku. Słuchacze mogą uzyskać wszelkie informacje pod numerami telefonów: 695 607 381 (biuro) lub 606 202 960 (Teresa Urban).

 

 
PDF Drukuj
wtorek, 17 marca 2020 12:46

Informujemy, że wyjazdy do Warszawy (20-21 marca) oraz do Stegny – Topienie Marzanny (29 marca) odwołane.

 
PDF Drukuj
czwartek, 12 marca 2020 14:52

 

OGŁOSZENIE

Z uwagi na zarządzenie Ministra Zdrowia informujemy, że wszystkie zajęcia uniwersyteckie, tj. wykłady i zajęcia w sekcjach są zawieszone w terminie
od 16 marca 2020 r. – 29 marca 2020 r.

O kontynuacji działań informować będziemy na bieżąco na naszej stronie internetowej, Facebooku i w biurze UTWiON.

W SPRAWACH PILNYCH PROSIMY
O KONTAKT DROGĄ TELEFONICZNĄ WE WTORKI ORAZ W ŚRODY W GODZ. 10-14, 55/648 69 35 lub 698 281 331

 

e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 15 z 48

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Anzelma, Feliksa, Bartosza
Jutro złóż życzenia dla : Łukasza, Kai, Eugenii

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY