header
Nordic walking

 

POMYSŁ SENIORÓW NA JESIEŃ

„Jesień” to hasło spotkania, które odbyło się w minioną środę. Hasło to nie tylko wskazuje porę roku, ale także etap życia jego uczestników. Uczestnikami spotkania byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu, którzy systematycznie maszerują z kijkami. Jest to możliwe, gdyż marsz z kijkami zwany Nordic walking może być kontynuowany o każdej porze roku pod okiem pani Barbary Nazarewicz, Grupa wyruszyła na spacer po uprzednio wykonanej rozgrzewce. Po spacerze zorganizowano ognisko. Było gwarno i wesoło: w ognisku trzaskały skry, wokół dywan z jesiennych liści, piękne słońce a w sercach ..... MAJ.

Dobrze jest, gdy można spotkać się i miło spędzić czas. A wszystko zaczęło się ponad rok temu, gdy moda na Nordic walking dotarła do seniorów UTWiON i pani dyrektor Iwona Orężak zaproponowała możliwość korzystania z tego rodzaju zajęć. Nie tylko jednak moda wpłynęła na tę decyzję, gdyż seniorzy mają świadomość, że aby żyć długo w zdrowiu i sprawności nie wolno zaniedbywać aktywności fizycznej i umysłowej. Wiadomo także, że receptą na zdrowie i dobre samopoczucie jest ruch, ruch traktowany jako codzienny element życia, ruch który w wielu przypadkach zastępuje lek. Świetnym sposobem na aktywny i zdrowy odpoczynek jest spacer z kijkami – nordic walking. Po szkoleniu przeprowadzonym przez panią Bożenę Ruszkowską seniorzy ruszyli do lasu, który jest doskonałym miejscem na spacery.

Seniorzy spacerują w Bażantarni wzdłuż rzeczki a także pokonują niektóre szlaki. Samopoczucie seniorów jest wspaniałe, cieszą się, że uczą się czegoś nowego równocześnie dotleniają organizm i spalają kalorie. Oprócz wielu korzyści sport ten sprzyja kontaktom towarzyskim, daje poczucie przynależności do grupy. Przyjemność z wysiłku na świeżym powietrzu jest podwójna, gdyż wędrowanie można połączyć z obserwacją przyrody i jej odkrywaniem. 

Autor tekstu: Krystyna Opalińska - słuchaczka UTWiON w Elblągu

 

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Bogusławy, Alicji, Apoloniusza
Jutro złóż życzenia dla : Leona, Adolfa, Tymona

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY